Jak minimalizować ryzyku wypadku z tirem

Codziennie dochodzi do wielu wypadków na drodze, a wiele z nich jest spowodowanych z udziałem tirów. Warto wiedzieć, żeby mieć respekt do tych wielkich samochodów, bowiem mają znacznie większą masę niż samochód osobowy i mogą wyrządzić wiele krzywdy. Postanowiliśmy zebrać kilka ważnych porad w jaki sposób zachowywać się na jezdni, aby minimalizować ryzyko kolizji z tirem.

Staraj się unikać jazdy w martwym polu lusterek tira

Jest to najczęstszy błąd kierowców osobówek, którzy zapominają o tym, że kierowca tira ma nieco ograniczone pole widoczności tego co dzieje się w tzw. martwych polach lusterek. Co prawda nowe ciężarówki mają bardzo rozbudowane lusterka boczne, niemniej jednak nadal po drogach jeździ wiele takich, które nie mają specjalnych ulepszeń.

Nie przyśpieszaj, kiedy tir Cię wyprzedza

Oczywiście zazwyczaj to samochody osobowe wyprzedzają tiry, ale gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że to tir Cię wyprzedza, to pamiętaj, aby niepotrzebnie nie przyśpieszać, tylko dać mu jak najszybciej skończyć manewr.

Pamiętaj również, aby nigdy gwałtownie nie hamować przed ciężarówką, ponieważ może to zrodzić wiele niebezpiecznych sytuacji, których na pewno nie chcesz. Zdecydowanie polecamy Ci zachowywanie jak największej ostrożności w takich sytuacjach, bo kierowca tira wozi ciężkie ładunki i nie ma najmniejszych szans wyhamować tak szybko jak osobówka.

Nie polecamy również jazdy pomiędzy dwiema ciężarówkami. Jest to bardzo częsta praktyka kierowców samochodów osobowych, jednak niezbyt bezpieczna. Pamiętaj, że jeśli wjedziesz w martwe pole, to ani jeden kierowca, ani drugi Cię nie będzie widział, co może doprowadzić do wypadku.

Pamiętaj, że w czasie ulewnego deszczu kilka osi samochodu ciężarowego wzbija w powietrze wielkie tumany wody. Musisz na to uważać szczególnie podczas wyprzedzania, gdyż szyba Twojego auta będzie zalewana bardzo intensywnie. Jeśli więc nie jesteś pewny swojej dobrej widoczności, to zdecydowanie lepiej jest zwolnić i odpuścić manewr wyprzedzania, gdyż nie będzie to bezpieczne posunięcie.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@misjanadziei.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są cienie i blaski pracy kuriera,  jak założyć firmę transportową oraz inne ciekawostki dotyczące przesyłek i transportu. Zapraszamy!

sprawdzanie i ocena używanego samochodu przed kupnem