Obniżenie sprawności u starszych kierowców

Statystki są nieubłagane, bowiem w roku 2015 prawie 30% wypadków śmiertelnych było spowodowanych przez starsze osoby. Nie da się ukryć, że wraz z wiekiem sprawność psychofizyczna znacznie się obniża. Skutkuje to znacznie mniejszą szybkością reakcji oraz wolniejszą adaptacją do warunków panujących na drodze.

Kogo uznano w badaniach statystycznych za osoby starsze?

Są to ludzie, którzy przekroczyli 60 rok życia. Oczywiście nie wszyscy zgadzają się z tego typu klasyfikacją, ponieważ. Jak sami uważają, z wiekiem przychodzi doświadczenie i ostrożność. Tymczasem na ich niekorzyść działa przede wszystkim biologia organizmu, której nie da się w żaden sposób oszukać.

Oczywiście należy zauważyć, że seniorzy są bardzo niejednorodną grupą, gdzie można spotkać się z różnymi przypadkami. Z czasem mogą pojawić się problemy ze wzrokiem i słuchem, jak również koncentracją oraz samą elastycznością mięśni. Przeważnie zachowanie osób starszych na jezdni charakteryzuje niepewność oraz częste napady lękowe, które zazwyczaj mogą przerodzić się w agresywne zachowania.

Biologii nie da się przeskoczyć…

Nawet jeśli osoba starsza jest w stosunkowo lepszej kondycji, to w jej organizmie wraz z wiekiem zachodzą pewne zmiany, których nie da się niczym zatrzymać. Przede wszystkim takie osoby wolniej adaptują się do warunków drogowych, niejednokrotnie popełniają błędy w interpretacji przepisów ruchu drogowego. Co więcej, wiele starszych osób domaga się, aby z racji wieku inni kierowcy ustępowali im miejsca, nawet pomimo tego, że byłoby to sprzeczne z łamaniem przepisów ruchu drogowego.

Warto wiedzieć, że starsze osoby nie stanowią niekiedy zagrożenia wyłącznie podczas kierowania pojazdami, ale również jako piesi. Tego typu sytuacje zachodzą w opisanym powyżej wymuszaniu pierwszeństwa z racji wieku. Wiele takich osób wchodzi również na przejścia dla pieszych, kiedy pali się czerwone światło, co niestety kończy się wypadkiem i bardzo długim leczeniem, gdyż organizm starszego człowieka regeneruje się znacznie wolniej. 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@misjanadziei.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są cienie i blaski pracy kuriera,  jak założyć firmę transportową oraz inne ciekawostki dotyczące przesyłek i transportu. Zapraszamy!

sprawdzanie i ocena używanego samochodu przed kupnem