Otwieramy firmę transportową – w jaki sposób możesz to zrobić?

Masz już dość ciepłej posadki na etacie i chciałbyś w końcu zrobić coś dla siebie, co pozwoliłoby Ci zarabiać więcej? Dobrym pomysłem może być otworzenie firmy transportowej, co jest zdecydowanie jednym z bardziej perspektywicznych biznesów. Jeśli poważnie się nad tym zastanawiasz, to świetnie trafiłeś, ponieważ przedstawimy Ci tutaj najważniejsze zagadnienia dotyczące tego, jakie warunki należy spełnić, aby w ogóle można było myśleć o otwarciu tego typu działalności.

Jeśli interesuje Cię świadczenie usług samochodem, który załadowany nie będzie ważył więcej niż 3,5 t, to nie ma tutaj jakiś większych problemów. Wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B oraz zarejestrować działalność gospodarczą. Niemniej jednak, przeważnie przedsiębiorcy myślą w wyższych kategoriach i interesuje ich przewóz zdecydowanie cięższych towarów. Jest to bardziej opłacalne także punktu widzenia ekonomicznego.

Większe auta to większy problem

W przypadku, kiedy zamierzasz działalność świadczyć przy pomocy samochodu, którego masa przekracza 3,5 t, to wtedy należy przygotować się na zdecydowanie więcej formalności. Przede wszystkim musisz mieć stała siedzibę firmy, jak również licencję na świadczenie usług transportowych. Dodatkowo należy wykazać, iż dysponujesz środkami zabezpieczającymi od 9 000 do nawet 50 000 euro. Warto przy tym podkreślić, że jeśli nie posiadasz wymaganej licencji, to grozi Ci kara od 6 do 10 tys. złotych.

Nie obędzie się również bez tachografu, którego koszt wynosi od 2 do 4 tys. złotych. Samo oprogramowanie rejestrujące to wydatek około 10 000 – 20 000 zł. Jak więc widać, te kwoty są naprawdę wysokie i jeśli rzeczywiście zamierzasz otworzyć taki biznes, to warto mieć przygotowane na to odpowiednie środki.

Oczywiście można starać się o specjalne dofinansowania dla firm, jednakże w tym wypadku musisz się liczyć z dość długimi procedurami załatwiania niezbędnych dokumentów. Ale jest to opcja bardzo dobra dla wszystkich tych, którzy nie dysponują kwotami, które podawaliśmy powyżej, a które jeszcze nie są wszystkimi wydatkami. 

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@misjanadziei.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są cienie i blaski pracy kuriera,  jak założyć firmę transportową oraz inne ciekawostki dotyczące przesyłek i transportu. Zapraszamy!

sprawdzanie i ocena używanego samochodu przed kupnem