Praca kierowcy tira – jak to wygląda?

Codziennie w trasę ruszają kolejni kierowcy tirów. Siadają do swoich maszyn, odpalają je i ruszają w trasę. Przed nimi tysiące kilometrów do pokonania, które będą musieli przejechać w samotności. Z pewnością praca kierowcy ciężarówki nie należy do najłatwiejszych i wymaga wielu poświęceń. Zazwyczaj za kółkiem siedzą fani motoryzacji, gdyż nie da się takiej pracy wykonywać pod jakimkolwiek przymusem. Warto wiedzieć, że kierowca spędza w trasie średnio około 9 godzin dziennie, a tygodniowo daje to prawie 54 godziny.

Jak długo w samotności?

W pracy kierowcy zdarzają się różne trasy, jednakże najpopularniejsza jest taka, że kierowca rusza z domu na tydzień, a potem ma prawo do 3 dni wolnych. Oczywiście można pojechać na 3 tygodnie i potem mieć tydzień wolnego, ale dla wielu będzie to zbyt długa rozłąka z rodziną i zdecydowanie będą oni odrzucali tego typu możliwości. Inna sprawa, że czasami nie do końca mamy w tym zakresie wybór.

Jak możesz zostać kierowcą tira?

Jesteś gotów na te wszystkie poświęcenia i masz pasję do motoryzacji? W takim razie musisz wiedzieć, że tylko te dwa czynniki nie wystarczą do tego, aby jeździć większymi ciężarówkami. Liczy się przede wszystkim to, abyś miał prawo jazdy C + E oraz posiadał odpowiednie kwalifikacje, których wyrobienie kosztuje około 5000 zł. Jeśli zamierzasz jeździć w dłuższe trasy, to bez żadnych wątpliwości przyda Ci się znajomość języków obcych, co jest obecnie standardem, to angielski.

Na jakie zarobki można liczyć? Kierowcy zawodowi zarabiają najczęściej od 3 500 do 5 500 złotych netto, a więc jak na nasze polskie warunki nie jest to zły wynik i jak najbardziej da się za to całkiem nieźle żyć. Niemniej jednak, zawsze można negocjować warunki i mieć jeszcze lepsze wynagrodzenie, ale to też zależy od danych tras, jak również doświadczenia danego kierowcy. Oczywiste jest, że osoby sprawdzone, które znają się na tym co robią zawsze mogą liczyć na większe pieniądze. 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@misjanadziei.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są cienie i blaski pracy kuriera,  jak założyć firmę transportową oraz inne ciekawostki dotyczące przesyłek i transportu. Zapraszamy!

sprawdzanie i ocena używanego samochodu przed kupnem