Zwrot towaru, który został zakupiony przez internet – jak to wygląda?

W naszym kraju z roku na rok powstają setki nowych sklepów internetowych, które mają za zadanie zaoferować swoim klientom maksymalne korzyści z zakupów online. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że rynek e-commerce w naszym kraju się zmienia na lepsze i jest w stanie zaproponować klientom coraz szersze możliwości. Niemniej jednak jak rozwiązywać sytuację, kiedy to towar, który kupiliśmy w sieci nie spełnia naszych oczekiwań? Na jakich zasadach odbywają się jego zwroty?

Dodatkowe koszty przy zwrocie towaru

Stosunkowo niedawno UOKiK zakwestionował decyzję jednego z popularnych sklepów internetowych, który za zwrot towarów odliczał sobie dodatkowe 5% opłaty manipulacyjnej. Oczywiście takowa opłata w żadnym wypadku nie była zasadna i nie mogła być pobierana. Otóż konsument nie może ponosić żądnych dodatkowych kosztów, które będą spowodowane tym, że chce tylko zwrócić zakupiony towar.

Odstąpienie od umowy

 Aby skutecznie odstąpić od umowy sprzedaży należy wypełnić specjalne pismo. Niestety wielu sprzedawców nie chce go klientom udostępniać na swoich stronach, co również powinno mieć miejsce. Nie jest to praktyka konieczna, aczkolwiek byłoby to sporym ułatwieniem dla osoby, która chciałby zwrócić lub wymienić towar.

Warto też wiedzieć jak wygląda pokrywanie kosztów przesyłki. Otóż jeśli zamówisz np. książkę w księgarni za 30 zł + 10 zł przesyłka, to wtedy sprzedawca powinien oddać Ci 40 zł, a koszty przesyłki do niego pokrywasz we własnym zakresie.

Dobrze jest znać swoje praca, tym bardziej, że często zachodzi potrzeba oddania towaru lub jego wymiany. Dzięki temu nie dasz się oszukać nieuczciwym sprzedawcom, których niestety na rynku nadal nie brakuje. Jeśli będziesz znał swoje prawa, to wtedy zdecydowanie łatwiej będzie Ci wyegzekwować to co Ci się należy.

Prawda jest bowiem taka, że ciężko jest uniknąć sprzedawców, którzy będą chcieli robić pod górkę. Ta mentalność się oczywiście stopniowo zmienia, jednakże jeszcze długa droga przed nami. Póki co postaw na przynajmniej podstawową edukację w tym zakresie, która pozwoli Ci uniknąć najbardziej popularnych problemów. 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@misjanadziei.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są cienie i blaski pracy kuriera,  jak założyć firmę transportową oraz inne ciekawostki dotyczące przesyłek i transportu. Zapraszamy!

sprawdzanie i ocena używanego samochodu przed kupnem