Bezpieczne zakupy w sieci – jak nie dać się oszukać na aukcjach internetowych?

Aukcje internetowe to świetne miejsce, gdzie możesz często nabyć jakiś towar znacznie poniżej ceny rynkowej. Niemniej jednak, należy tutaj uważać, gdyż nie brakuje oszustów, którzy zwyczajnie żerują na ludzkiej naiwności i chęci zaoszczędzenia. W tym artykule radzimy w jaki sposób kupować na aukcjach, aby nie dać się oszukać. Mamy nadzieję, że dzięki tym prostym wskazówkom skutecznie uchronisz się przed osobami nieuczciwymi lub przynajmniej minimalizujesz ryzyko.

Nie rzucaj się na „hiper okazje”

Jeśli widzisz oferty, które określają się jako ta jedyna, niepowtarzalna, najlepsza i na dodatek cena towaru jest o 80% niższa od ceny wyjściowej, to możesz być pewien, że coś jest nie tak. Przede wszystkim takie zagrania mają za zadanie zwrócić uwagę klienta, aby zechciał kupić produkt. Kilka lat temu miała miejsce historia e-sklepu, który oferował prawie 60% zniżki na markowe obuwie. Akcja promocyjna była bardzo głośna, a ludzie z radością rzucili się wręcz na buty, które zamiast 400 zł kosztowały niecałe 200. Jednakże po wszystkim okazało się, że było to bardzo perfidne oszustwo. Ludzie albo nie dostali swoich butów, albo były to jedynie podróbki z Chin.

Sprawdzaj opis produktu

Na każdym portalu aukcyjnym opisy pełnią jedną z najważniejszych funkcji i są bardzo ważne. Często oszuści w opisach właśnie stosują różnego rodzaju haczyki, które mają za zadanie wprowadzić w błąd klientów. Weźmy najprostszy przykład, który był swego czasu bardzo popularny. Otóż oglądasz zdjęcie telefonu, podoba Ci się, cena również jest w porządku – kupujesz. Tymczasem okazuje się, że jedyne co kupiłeś to plik ze zdjęciem. Najlepsze jest to, że w opisie aukcji było to ujęte, ale…białą czcionką na białym tle. Tak, to jest autentyczny przykład jak bardzo bezczelnym można być.

Zawsze również zapoznaj się z regulaminem danego sprzedawcy. To również pozwoli Ci uniknąć wielu sytuacji konfliktowych. Niestety większość oszustw bierze się z tego, że ludzie niedostatecznie zwracają uwagą na pewne szczegóły. Wystarczy drastyczna obniżka ceny, aby wyłączył się zdrowy rozsądek. Oczywiście nie w każdej sytuacji coś takiego występuje, jednakże jest to bardzo popularne zjawisko. 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@misjanadziei.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są cienie i blaski pracy kuriera,  jak założyć firmę transportową oraz inne ciekawostki dotyczące przesyłek i transportu. Zapraszamy!

sprawdzanie i ocena używanego samochodu przed kupnem