Zobacz jak założyć firmę transportową

Zastanawiasz się jakie wymagania musisz spełnić, aby zacząć świadczyć usługi transportowej? W takim razie mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się dla Ciebie jak najbardziej przydatny, ponieważ przygotowaliśmy szereg porad, dzięki którym na pewno będziesz wiedział od czego zacząć tworzenie tego typu biznesu.

Ile trzeba wyłożyć pieniędzy, aby zacząć zarabiać?

Warto wiedzieć, że inne są wymagania dla pojazdów, których masa z załadunkiem nie przekracza 3,5 t, a jeszcze inne dla tych, które tą wagę przekraczają. W tym pierwszym przypadku wystarczy tylko posiadać prawo jazdy kategorii B oraz zarejestrować swoją działalność gospodarczą.

Niemniej jednak, takich firm nie ma za wiele, ponieważ zdecydowana większość świadczy usługi transportowe za pomocą większych samochodów. Te z cięższymi ładunkami mają już znacznie większe wymagania prawne.

Powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że w naszym kraju każda forma płatnego przewozu rzeczy wymaga posiadania niezbędnej licencji. Nie wolno Ci o niej zapominać, bowiem jeśli nie będziesz jej posiadał, to narażasz się na karę nawet do 8000 zł. Po licencję na transport możesz zgłaszać się np. do najbliższego starostwa, czy urzędu miasta na terenie którego ma odbywać się działalność. Jednakże, jeszcze przed wizytą w urzędzie radzimy Ci zgromadzić większą ilość gotówki, jak również wiele dokumentów. Sama licencja jest wydawana w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, przy założeniu, że wszystko było w porządku. Udziela się jej w drodze decyzji administracyjnej na okres od 2 do 50 lat.

Najpierw będziesz musiał zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych, który potwierdzi Twoją wiedzę na temat branży transportowej. Jest to dokument bez którego zdecydowanie nie da się obejść przy składaniu wniosku o licencję. Egzamin kosztuje 800 zł.

Dodatkowo potrzebne jest zabezpieczenie w wysokości 9000 euro na pierwszy samochód oraz 5000 euro na każdy kolejny. Jeśli zamierzasz wykonywać transport międzynarodowy, to wtedy dodatkowo wymagane jest zabezpieczenie w kwocie 50 000 euro. Jak wiec widać, należy przygotować się na naprawdę spore wydatki, z którymi będziesz się musiał liczyć. 

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@misjanadziei.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są cienie i blaski pracy kuriera,  jak założyć firmę transportową oraz inne ciekawostki dotyczące przesyłek i transportu. Zapraszamy!

sprawdzanie i ocena używanego samochodu przed kupnem