MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Gabinet psychoterapii
Zdrowie

3 powody dla których warto zdecydować się na psychoterapię

Dzięki psychoterapii możesz pracować nad swoimi problemami ze zdrowiem psychicznym z pomocą profesjonalisty. Ale nie tylko! Psychoterapia może też poprawić komfort życia jak i rozwinąć i poznać samego sobie. To niestety jeszcze mało popularna usługa, z której często boimy się korzystać, często przez to, że tak mało o niej wiemy. Jak więc wygląda psychoterapia i dlaczego warto zapisać się na psychoterapię?

Funkcjonuj lepiej dzięki psychoterapii

Psychoterapia prowadzona jest przez wykfalifikowanych psychologów, psychoterapeutów, którzy zostali przeszkoleni w udzielaniu pomocy dla pacjentów. Oprócz pracy nad problemami, które zgłaszają pacjenci podczas swoich pierwszych wizyt (zaczynając od konsultacji wstępnych u psychoterapeuty) często dzieję, się tak, że proces po jakimś czasie wpływa pozytywnie również na inne sfery życia. Może tak dziać się z wielu względów – wszak ciężko “żyć pełnią życia” gdy trapią nas różne sprawy, jak i dzięki psychoterapii łatwiej jest nam (a i mamy na to czas) przemyśleć różne kwestie i dostrzec rzeczy wcześniej niewidoczne. Jakość codziennego funkcjonowania osób, które regularnie zapisują się na wizyty u psychoterapeuty jest znacznie lepsza! Warto dać sobie tą możliwość i zdecydować się na proces terapeutyczny u specjalisty.

Psychoterapia drogą do rozwoju

W natłoku codziennych spraw, często długiej pracy nieraz zapominamy o tym, aby znaleźć czas dla siebie. Zaniedbujemy swój rozwój osobisty, poszerzanie pasji i zainteresowań. Psychoterapia przede wszystkim pomaga nam to dostrzec. A to pierwszy krok do wprowadzenia zmian. Dobry psychoterapeuta sam nie wskaże nam tego co wg jego zdania jest poprawne i konieczne, a raczej będzie próbować dążyć do poszerzenia tego czego sami byś my chcieli, o czym mówimy podczas sesji i jak to przeżywamy. Można na to spojrzeć również przez pryzmat doskonalenia samego siebie – gdy lepiej rozumiemy swoje emocje psychoterapia może pomóc Ci nauczyć się być bardziej uważnym i powstrzymać się od reakcji przed przemyśleniem tego. Co z kolei w wielu przypadkach ułatwia porozumiewanie się w relacjach. Dzięki terapii można również nauczyć się umiejętności radzenia sobie w trudnych (często stresujących) sytuacjach jakie się nam przytrafiają. Przez co będzie łatwiej nam się z nimi mierzyć samodzielnie.

Poznaj lepiej samego siebie przez terapię

Psychoterapia z reguły jest procesem długotrwałym – niektóre procesy terapeutyczne trwają przez wiele lat. To sporo czasu na to, aby również dzięki psychoterapii lepiej poznać samego siebie! Terapia może rozjaśnić nam sferę naszych osobistych pragnień, fantazji i wyobrażeń. Łatwiej może być nam również dostrzec to, co chcemy w życiu osiągnąć, wyznaczyć sobie cele prywatne oraz zawodowe, pokierować tym co się w nim wydarzy. Zrozumienie samego siebie pozwala również na skuteczną pracę z problemami i dysfunkcjami. Gdy zauważymy jak działa nasza psychika, widząc pewne zależności z pewnością będzie to droga do tego aby rozumieć przyczynowość pewnych zdarzeń. Czasem dobrze jest dostrzec siebie jako czynnik, nie pozostawiać spraw samych sobie lub “zwalać” na los, pecha czy inne kwestie.

Aby zapisać się na psychoterapię udaj się do gabinetu specjalisty, np. takiego jak Dobra Przestrzeń Psychoterapia w Katowicach i Gliwicach. Pierwsza wizyta zawsze rozpoczyna się od konsultacji z psychoterapeutą, jak i kilka kolejnych to dużej mierze zbieranie “wywiadu”. Pacjent opowiada o tym jakie ma problemy, nad czym chciałby pracować podczas sesji psychoterapii. Zostają również wtedy ustalone warunki i okoliczności psychoterapii – czas i miejsce spotkań z terapeutą, ich częstotliwość, płatność za sesje. Dzięki jasnemu i przejrzystemu kontraktowi pacjent może poczuć stałość w procesie, wie czego może się spodziewać oraz zna reguły, których należy przestrzegać. Dobrze jest wiedzieć to wszystko zwłaszcza gdy chcemy “związać” się danym gabinetem na dłuższy czas i regularnie korzystać z pomocy psychoterapeuty w trakcie dłuższego okresu terapii.