Zaczynając swoją przygodę z biżuterią DIY, warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia, które ułatwią nam jej wykonywanie. W zależności od techniki, którą chcemy stworzyć biżuteryjne dodatki, będziemy potrzebować m.in. szczypce bociany, nożyczki czy pistolet z klejem na gorąco. Jakie narzędzia będą niezbędne do tworzenia bransoletek, kolczyków czy pierścionków? Które z nich przydadzą się przy koralikowaniu? Jakie jeszcze elementy są niezbędne do wykonywania biżuterii handmade?
Narzędzia i akcesoria do tworzenia biżuterii
Do każdej z technik tworzenia biżuterii DIY potrzebne są różnego rodzaju narzędzia bądź akcesoria. Przyjrzyjmy się, które z nich potrzebne są m.in. przy popularnym beadingu oraz sutaszu.
Szczypce
Szczypce to jedno z podstawowych narzędzi, w które dobrze jest się zaopatrzyć. Wyróżniamy jego kilka odmian, m.in.:
- szczypce okrągłe (bociany),
- szczypce tnące,
- szczypce płaskie szerokie,
- szczypce wydłużone okrągłe,
- szczypce wygięte.
Osoby początkujące często decydują się na zakup szczypiec wielofunkcyjnych – łączą one w sobie element tnący oraz część umożliwiającą przytrzymywanie oraz zaginanie drucików. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, że będą tworzyć biżuterię jedynie od święta, nie są pewni, czy ich przygoda z dodatkami DIY nie będzie tylko chwilowa lub po prostu nie chcą wydawać dużo pieniędzy na samym początku. Takie szczypce przydadzą się przy większości technik wykonywania biżuterii handmade, a szczególnie przy wire-wrappingu.
Nożyczki
Dobre nożyczki to podstawa, jeśli planujemy dodatki biżuteryjne wykonane z sutaszu, filcu czy w formie makramy. Muszą one być ostre po to, abyśmy tnąc materiał, nie powodowali jego strzępienia się na końcach. Najlepiej wybrać nożyce jubilerskie, które przeznaczone są do cięcia grubych materiałów.
Klej
Przy sutaszu, biżuterii z filcu, dodatkach z zastosowaniem haftu czy technice bead crochet niezbędnym akcesorium jest klej. Powinien on być specjalistyczny i z przeznaczeniem do konkretnej techniki DIY.
Igły i nici
Igły i nici potrzebne nam będą przy beadingu, filcowaniu oraz haftowanych dodatkach. Niezależnie od stosowanej techniki nici powinny być wytrzymałe, dopasowane do koloru innych używanych materiałów. Coraz większą popularność zyskują nici jedwabne marki Griffin cechujące się bogatą gamą barw i rozmiarów. Doskonale sprawdzają się one przy tworzeniu biżuterii techniką nawlekania.
Do koralikowania zamiast nici można użyć żyłki jubilerskiej, a do nawlekania szydełko. Pamiętajmy, że im grubsza linka, tym sztywniejsza będzie nasza biżuteria.
Półfabrykaty i koraliki do biżuterii
Narzędzia do biżuterii to nie jedyne elementy, które są niezbędne przy tworzeniu biżuterii. Nie możemy zapomnieć także o półfabrykatach, koralikach do bransoletek, naszyjników i kolczyków czy innych materiałach, które wymagane są przy różnych technikach DIY.
Półfabrykaty
Najczęściej wybieranymi półfabrykatami są te wykonywane są ze stali szlachetnej, ponieważ ona ma właściwości hipoalergiczne oraz cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia. Popularne są również elementy wykonane ze srebra, złota, pozłacanego srebra oraz kolorowego złota.
Wśród podstawowych półfabrykatów do biżuterii wyróżniamy m.in.:
- szpilki jubilerskie,
- zapięcia biżuteryjne,
- zawieszki,
- łańcuszki,
- ogniwka.
Koraliki do biżuterii
Koraliki to elementy, który nadają dodatkom biżuteryjnym indywidualnego, wyjątkowego charakteru. Występują one w szerokich gamach kolorystycznych, mają zróżnicowane powierzchnie, odmienne kształty i przeznaczenie.
Jakie są rodzaje koralików do biżuterii? Podstawowy podział pozwala rozróżnić:
- koraliki plastikowe,
- koraliki akrylowe,
- koraliki szklane, w tym TOHO, Miyuki i czeskie, np. Fire Polish,
- koraliki drewniane,
- koraliki z kamieni naturalnych.
Dla osób, które nie mają jeszcze dobrze wypracowanej sprawności manualnej, najlepszym wyborem będą koraliki o otworach z dużą średnicą – najczęściej są to koraliki plastikowe, akrylowe oraz szklane. Dla początkujących polecane są również koraliki drewniane, które nie wyślizgują się łatwo z rąk.
Jeśli chcemy stworzyć elegancką biżuterię z kamieni naturalnych, warto zwrócić uwagę na kaboszony. Są to oszlifowane, nieprzezroczyste lub transparentne kamienie, które przybierają różne kształty od okrągłego i owalnego, po prostokątny z zaokrąglonymi rogami. Spód kaboszonów jest płaski, wklęsły lub wypukły. Ze względu na brak otworów, aby dodać do biżuterii kamienie naturalne poddane tego rodzaju szlifowaniu, konieczne jest użycie kleju.
Jak zacząć tworzyć biżuterię handmade
Do stworzenia własnych dodatków biżuteryjnych DIY wystarczy zestaw koralików, niezbędne narzędzia, półfabrykaty, chęci i cierpliwość. A jak znaleźć pomysł na oryginalną bransoletkę lub naszyjnik? Możemy zainspirować się obecnymi bądź minionymi trendami lub poszukać ciekawej koncepcji w Internecie. Źródłem porad, wskazówek i pomysłów na biżuterię są przede wszystkim blogi, np. Korallo. Inspiracje znajdziemy również w różnych magazynach. Pamiętajmy, że każdy pomysł jest dobry, a im bardziej zaprojektujemy dodatki biżuteryjne według swoich upodobań, tym będą one bardziej oryginalne i oddadzą nasz indywidualny styl.