Tornister szkolny to kultowe akcesorium, które przywołuje na myśl wspomnienia z pierwszych lat w szkole podstawowej. Od dekad pierwszoklasiści byli wyposażani przez rodziców w eleganckie tornistry. Jednak z biegiem lat uczniowie zwykle zastępują je plecaki szkolne. Czy w takim razie tornistry i plecaki dla dziecka mają zastosowanie i są pożyteczne? Sprawdzamy!
Tornister do pierwszej klasy – zalety
Głównym czynnikiem, który przyświeca rodzicom podczas pierwszych zakupów szkolnych jest zarówno bezpieczeństwo, jak i zdrowie dzieci. Z tego względu właśnie sięgają po tornistry, które w porównaniu do plecaków są zdrowsze dla kręgosłupa. Co to oznacza w praktyce? Dobrze dopasowany tornister równomiernie rozkłada ciężar ciała na plecach dziecka, co zapobiega przeciążeniom, a w efekcie eliminuje ból kręgosłupa oraz szyi. Nieutwardzone plecaki do szkoły powodują, że książki i zeszyty schowane w plecaku mogą źle się układać i wbijać w plecy ucznia. Natomiast tornister posiada sztywną konstrukcję i wyprofilowany tył, co pozwala dziecku zachować wyprostowaną sylwetkę.
Kluczowe zasady przy wyborze tornistra
Wspominaliśmy o tym, że tornister powinien być dopasowany. Tylko wtedy zapewni optymalne bezpieczeństwo dziecku. W doborze odpowiedniego tornistra pomogą te 2 wskazówki:
Postaw na szersze szelki
Starsze modele tornistrów zazwyczaj kojarzą się z dość cienkimi skórzanymi paskami. Dla wygody dziecka będą jednak właściwe szersze paski z gąbką, które nie będą się wbijać w ramiona. Warto również zadbać o regulację, w celu dostosowania ich długości. Tornister, a także plecak, po dopasowaniu szelek powinien znajdować się nad pośladkami. Modele, które będą znajdować się poniżej są na dziecko za duże.
Szerokość plecaka = szerokość ramion dziecka
Na szkolnych korytarzach można spotkać dzieci, które tornistry przeważają i ma się wrażenie, że są większe od uczniów. Jest to rozwiązanie, które pozwala pomieścić większą ilość przedmiotów, jednak nie jest dobre dla zdrowia dziecka. Dziecko nosząc za duży ciężar, zarówno tornistra, jak i w jego środku, przechyla się do przodu, doprowadzając do bólu kręgosłupa, a nawet do jego skrzywienia w przyszłości.
Tornister, a może plecak?
Wyróżniliśmy pozytywny wpływ tornistra na postawę ucznia i wskazaliśmy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Należy również zwrócić uwagę, że posiada on jednak pewne minusy. Rodzice często decydują się na plecak, zamiast tornistra, ze względu na jego mniejszą wagę. Tornistry są dużo cięższe, a dodatek książek, które dzieci codziennie muszą dźwigać do szkoły, niestety nie czyni ich lżejszymi. Producenci tornistrów starają się jednak tej wadzie wychodzić naprzeciw, projektując coraz lżejsze lecz nadal usztywniane tornistry. Mimo to wagi plecaków, na które składa się tylko kawałek materiału nie mogą przeskoczyć.
Uczniowie preferują plecaki nie tylko ze względu na ich lekkość, ale również z uwagi na bardziej dostosowane wzory dla starszych dzieci i młodzieży. Tornistry są głównie projektowane dla najmłodszych. Kolejnym czynnikiem jest pojemność plecaków. Zdarza się, że ze względu na swoją budowę pomieszczą większą ilość książek, niż mniejszy tornister dostosowany do wysokości ucznia. I tutaj wagi obu akcesoriów mogą się zrównać, gdyż waga plecaka z większą ilością przedmiotów będzie równa wadze tornistra z mniejszą ilością przedmiotów. Jednym czynnikiem, który przy wyborze trzeba będzie rozważyć jest pojemność, jaka jest potrzebna do pomieszczenia używanych książek.
Pomimo nieznacznych wad tornistra warto na niego postawić wybierając akcesoria do szkoły dla pierwszoklasistów. Na sklepowych półkach co prawda dużo łatwiej i często w niższej cenie można znaleźć wiele wzorów plecaków, jednak tornistry mają duży wpływ na kształt kręgosłupa dziecka, które codziennie musi nosić książki do szkoły. Postawę należy kształtować już od najmłodszych lat, a tornister może być jednym z czynników, które w tym pomogą.