Obecny dynamiczny rozwój cywilizacyjny i coraz szybsze życie sprawia, że liczba różnego rodzaju wypadków i urazów wciąż rośnie. Statystyki wskazują, że jeszcze szybciej liczba ta zwiększa się wśród dzieci i młodzieży. To właśnie wypadki stanowią najczęstszą przyczynę zgonów wśród naszych najmłodszych. Najwyższy procent tych wypadków to kolizje drogowe, utonięcia, upadki z wysokości, oparzenia, uduszenia i niestety pobicia oraz znęcenia się. Na szczęście można wyodrębnić wypadki typowe dla pewnego wieku dziecka i odpowiednio zabezpieczyć swoje otoczenie.
Dzieci od początku swojego życia narażone są na urazy. Mimo, że niemowlęcia do szóstego miesiąca życia jeszcze nie raczkują, to wciąż narażone są na upadek z wysokości czy to z łóżka, czy tapczanu. Potem niemowlaki są jeszcze bardziej ruchliwe i ciekawskie, tak więc bez ostrzeżenia chwytają za różnego rodzaju przedmioty, które mogą włożyć do buźki i zadławić się. Powszechnie wiadomo, że właśnie kiedy dzieci są najmłodsze, podatne są na wypadki i urazy.
Skąd tyle wypadków?
Kiedy dzieci idą do szkoły, sytuacja wcale nie zmienia się na lepsze. Wówczas następuje doskonalenie umiejętności ruchowych, co w połączeniu z wysoką ciekawością i żądzą wrażeń naraża dzieci na niebezpieczeństwa. Nastolatkowie nie potrafią właściwie ocenić ryzyka i konsekwencji swoich wygłupów. Do najczęstszych wypadków w tym wieku należą utonięcia i wypadki drogowe. Warto zaznaczyć, że ogólna liczba urazów sięga aż 20%, a 10% wypadków u najmłodszych staje się przyczyną kalectwa. Eksperci wskazują, że wypadki nasilają się ze względu na niski poziom społecznej dyscypliny i lekceważenie ogólnie panujących zasad.
Jak przeciwdziałać wypadkom?
Przede wszystkim nie można zostawiać niemowląt bez opieki, kiedy leżą na łóżkach lub przewijakach. Pamiętaj, żeby usunąć z domu wszelkie meble o ostrych kantach, o które łatwo się zranić. Raczej umiarkowanie korzystaj z chodzików, mających wspomagać naukę chodzenia u niemowlaków. Usuń z zasięgu niemowlaka małe przedmioty i zabawki, którymi mógłby się zadławić. Warto wpajać maluchom zasady dobrego zachowania, szczególnie przy stole tak, żeby nie bawiły się nożami czy widelcami. Maluszkom poniżej trzeciego roku życia nie można podawać tabletek do ssania. Jeśli pijesz coś gorącego, nie trzymaj na kolanach dziecka. Jeśli stawiasz na kuchence garnki lub patelnię, pamiętaj, żeby odwrócić uchwyty tak, żeby szkraby nie mogły ich sięgnąć. Samą kuchenkę warto zamykać specjalną osłoną, żeby dzieci nie mogły dosięgnąć do palników. Zawsze nadzoruj kąpiące się dzieci, a wannę wyposaż w matę antypoślizgową. Starszym dzieciom przypominaj o ogólnych zasadach ruchu drogowego, jak np. to, że piesi zawsze powinni chodzić chodnikiem, a gdy ich nie ma to przemieszczamy się stroną lewą. Jedną z najważniejszych rzeczy o jakich musisz pamiętać to konieczność przewożenia dzieci w fotelikach. Te należy właściwie zainstalować i przymocować pasem bezpieczeństwa. Dzieci mające problem z deficytem percepcji i postrzegania wymagają szczególnej uwagi ze strony rodziców, tak jak maluchy, które są nadpobudliwe i niestabilne emocjonalnie.