Niestety w Polsce ADHD to wciąż temat, który budzi skrępowanie u wielu rodziców, przez co ciężko rozpoznać im zespół u swoich dzieci. Tłumaczą to faktem, że wszystkie dzieci są niespokojne i nie mogą usiedzieć w miejscu. Warto jednak przyglądać się bliżej zachowaniu swojego potomstwa, żeby móc w porę zareagować i pomóc. Dzisiaj wyjaśniamy jak rozpoznać, czy nasza pociecha ma ADHD i jakie są najczęstsze objawy tej przypadłości.
ADHD to inaczej zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi, klasyfikowany jako zaburzenia hiperkinetyczne. Dzieci z ADHD są wyjątkowo nadpobudliwe i mają znaczne problemy z funkcjami wykonawczymi. Takie maluchy są bardzo absorbujące i wybuchowe, ponieważ mają problem z kontrolowaniem swoich emocji. W społeczeństwie wiedza o ADHD wciąż jest niewystarczająca, co skutkuje tym, że dzieci z zaburzeniami traktowane są jako niewychowane. Statystyki wyraźnie wskazują, że aż 50% maluchów z ADHD nie wyrasta z zaburzenia, co znaczy, że w dorosłym życiu nie będą zupełnie panować nad swoimi uczuciami. Jak rozpoznać ADHD u swojego dziecka?
Typowe objawy ADHD u dzieci?
Już na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że błędne są przekonania jakoby za ADHD odpowiadało złe wychowania, dieta czy styl życia. Warto jednak podkreślić, że niektóre z tych czynników mogą wzmagać objawy. Jeśli chcesz przekonać się, czy twój maluch cierpi na ADHD dokładnie przyjrzyj się jego zachowaniu. Możemy mówić o charakterystycznych symptomach, jeśli dziecko stale wierci się, często macha rękami i nogami, non stop biega a jeśli chodzi to bardzo szybko, ma problemy z zasypianiem, ma lęki nocne, jest wyjątkowo gadatliwy, bardzo łatwo wpada w zdenerwowanie, psoci zarówno w domu, jak i szkole, niechcący psuje różne rzeczy, bardzo często ulega urazom, ma problemy z utrzymaniem koncentracji i bardzo szybko się rozprasza, ma problemy z pamięcią, jest o wiele mniej poważne od dzieci w jego wieku, gubi rzeczy, ma problemy z zaakceptowaniem zmian, nieustannie wtrąca się do rozmów starszych, nie czeka na swoją kolej, jest nieobliczalne, bardzo szybko się zniechęca, nie przestrzega zasad, nie kończy swoich czynności, sprawia wrażenie osoby niesłuchającej co się do niej mówi, jest nadwrażliwe na dźwięki, czuje potrzeba dotykania wszystkiego, jest dość agresywne, często się potyka i wpada na rzeczy, nie kończy rozpoczętych już zdań, próbuje przewodzić grupie, strasznie bałagani. Pamiętaj, że jedna rzecz nie świadczy o ADHD.
Jak pomóc dziecku z ADHD?
Kiedy tylko zauważysz zdecydowaną większość omówionych objawów, warto udać się z dzieckiem do rejonowego psychiatry. Lekarz wypisze skierowanie na badania stężenia poziomu hormonów we krwi i inne badania specjalistyczne, będące w stanie wykluczyć inne wrodzone wady układu nerwowego. Następnie psychiatra będzie musiał wystawić odpowiednie orzeczenie o ADHD na piśmie. Znajdziesz tam wszelkie zalecenia dotyczącego dalszego postępowania pedagogiczno-wychowawczego. Zdarza się, że lekarz przepisuje również bardzo łagodne środku psychotropowe bądź uspokajające. Co miesiąc odbywa się wizyta kontrolna, na której lekarz decyduje czy kontynuować leczenie farmakologiczne. Ważne jest, aby rodzice współpracowali z wychowawcą i nauczycielem dziecka.