Przed narodzinami dziecka pojawia się wiele emocji oraz niepewności. Każde działanie rodzica powinno być odpowiedzialne i dokładnie przemyślane. Przy pierwszym dziecku pierwsze tygodnie są wyjątkowe, ale także bardzo stresujące. Mija trochę czasu, zanim rodzice wszystkiego się nauczą. Strach przed popełnieniem błędu, który może zaszkodzić dziecku, jest czymś jak najbardziej naturalnym. Z tego względu, należy się jak najlepiej przygotować do przygody życia, zwanej rodzicielstwem.To także doskonały czas na to aby zadbać o wszelkie dodatki dla dziecka takie jak: prześcieradło ochronne, kołderki, kocyki czy pościel dziecięca 140×200 lub w innym mniejszym rozmiarze.
Kiedy pierwsza kąpiel?
Pierwsza kąpiel noworodka powinna być minimum kilka godzin po porodzie. W tym czasie warto już mieć przygotowane dodatki do kąpieli takie jak ręcznik dziecięcy, wanienkę, kocyk, a nawet pościel dla dzieci.
W szpitalu przez pierwsze kilka dni mamy mają do pomocy wykwalifikowany personel. Po powrocie do domu jesteśmy zdani sami na siebie. Jeżeli maluch nie był kąpany, można pierwszą kąpiel wykonać np. na drugi dzień po wyjściu ze szpitala. W innym przypadku możemy poczekać spokojnie kilka dni, jeśli tylko niemowlę nie potrzebuję takiej pielęgnacji w danym momencie.
Jak często kąpać dziecko?
Częstotliwość kąpieli dziecka to kwestia indywidualna. Istnieje wiele teorii, w jakim odstępie czasu powinno się kąpać dziecko i niemowlę. Kwestia higieny zależy od wielu czynników. Jeżeli dziecko boi się wody i ciężko jest mu się przyzwyczaić, reaguje płaczem i stresem, powinniśmy stosować kąpiele nieco rzadziej. Zbyt częste i codzienne mycie może także być szkodliwe dla delikatnej skóry noworodka. Natomiast z pewnością nie możemy zostawiać dziecka bez codziennej higieny. Do pielęgnacji pomiędzy kąpielami wystarczą waciki oraz przygotowana woda o odpowiedniej temperaturze. Częstość kąpieli zależy także od indywidualnych sytuacji. Jeżeli maluch jest brudny i przepocony, nie należy kierować się zasadą kąpieli co kilka dni.
Czego potrzebujemy do kąpieli dziecka?
Przede wszystkim najważniejsze jest miejsce, gdzie kąpiemy naszą pociechę. Duża wanna oraz brodzik w prysznicu, to zdecydowanie nieodpowiednie opcje. W pierwszych miesiącach życia potrzebna będzie specjalna mniejsza wanienka. Jest to klasyczny i tradycyjny wybór. Dostępne są także wiaderka do kąpieli niemowlęcia, które są wygodne dla rodzica i możemy je ustawić w dowolnym miejscu, także poza łazienką. Jego kształt przypomina nieco warunki w łonie matki, do których noworodek jest przyzwyczajony.
Czułość i delikatność
Kąpiel dziecka to nie tylko czas na higienę, ale także okazja do nawiązania więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Poprzez delikatny dotyk i opiekę, przyzwyczajamy dziecko do siebie, a także obdarzamy je bezpieczeństwem i zaufaniem. Z tego względu, dwójka rodziców powinna być tak samo obecna przy kąpieli dziecka. Delikatne masaże uspokajają dziecko i wzmacniają więź.
Spokój i bezpieczeństwo
Wszystkie nowe sytuacje są bardzo stresujące dla noworodka. Nic dziwnego, ponieważ w prawdziwym świecie dzieje się dużo więcej niż w łonie matki. Potrzeba czasu, aby maluch do wszystkiego się przyzwyczaił. Pierwsze kąpiele należy przeprowadzić powoli, bez gwałtownych ruchów. Należy zanurzać dziecko powoli w wodzie, odpowiednio trzymając go na rękach, tak aby nie zsunęło się do wody. Dla uniknięcia poślizgu możemy położyć podkładkę lub tetrową pieluszkę na dno wanienki. Należy uważać również na odciętą końcówkę pępowiny, której nie wolno zamoczyć.
Odpowiednie okrycie kąpielowe i kosmetyki
Po kąpieli ważne jest osuszenie ręcznikiem dla noworodków. Taki ręcznik powinien być miękki, przyjemny w dotyku i oczywiście bezpieczny. Specjalne okrycia kąpielowe dla dzieci mają także kapturki, którymi możemy osuszyć główkę dziecka. Po wytarciu ręcznikiem należy odczekać chwilę, aż skóra dziecka dokładnie wyschnie. Następnie należy posmarować ciało olejkami i kremami dedykowanymi dla niemowląt. Szczególnie należy dbać o miejsca intymne i wrażliwe.
Świeża pieluszka i ubranko
Dodatkowo należy przygotować także czystą pieluszkę i świeże ubranie do spania. Po kąpieli zaleca się także założenie cienkiej czapeczki na głowę, aby zabezpieczyć dziecko przed wejściem do chłodniejszego pomieszczenia.
Jakie warunki są odpowiednie podczas kąpieli dziecka?
Podczas kąpieli dziecka najbardziej istotna jest temperatura wody. Woda powinna mieć 37 stopni. Należy unikać także różnicy temperatur. Maluch powinien być przygotowany do kąpieli, wykąpany oraz ubrany w jednym pomieszczeniu. Jeżeli mamy mobilną wanienkę, nie musimy kąpać dziecka w łazience. Może się to odbyć w innym pokoju, natomiast powinna być w nim odpowiednia, nieco cieplejsza temperatura. Przed włożeniem dziecka do wody, należy sprawdzić wodę termometrem lub wkładając np. łokieć. Pamiętajmy, że odpowiednia temperatura wody dla naszej skóry, może okazać się zbyt gorąca dla delikatnego niemowlęcia. Woda powinna być także przygotowana lub z dodatkiem odpowiednich płynów, stworzonych specjalnie do pielęgnacji noworodków.
Najlepsza pora na kąpiel malucha
W zależności od sytuacji każda pora na kąpiel malucha jest odpowiednia, jeżeli dziecko jest wypoczęte, najedzone i nie marudzi. Dobrze jest wyrobić sobie stałe nawyki i stałe pory, natomiast każdy dzień jest inny i nigdy nie wiadomo, jak się sytuacja potoczy. Jeżeli dziecko jest głodne, należy je najpierw nakarmić i poczekać około 30 minut. Rodzice zazwyczaj kąpią dziecko w porze wieczornej przed snem. Jak najbardziej jest to dobry wybór, nocna pora sprzyja procesowi zasypiania. Jednak, kiedy maluch jest zbyt zmęczony, należy odpuścić kąpiel lub wykonać ją wcześniej. Kąpiel może być bardzo stresującym doświadczeniem dla niemowlaka. Potrzeba czasu, aby dziecko przekonało się do kontaktu z wodą.
Kąpiel starszych dzieci
Kąpiel starszych dzieci może odbywać się już w wannie, w której kąpią się także dorośli. Wystarczy nalać odpowiednią ilość ciepłej wody i czuwać nad bezpieczeństwem. W zachęceniu do kąpieli może pomóc specjalny płyn, który tworzy pianę lub gumowe i plastikowe zabawki do kąpieli.
Każda kąpiel naszego dziecka powinna odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej. Jest to ważny proces, w którym wszystkie aspekty zależą indywidualnie od każdego dziecka. Maluchy reagują bardzo różnie na wodę, dlatego dla jednych dzieci jest to przyjemność, a dla innych duży stres. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o spokój podczas kąpieli. Jest to także idealny czas na stworzenie więzi poprzez bliskość i czułość.