Mimo szerokiej dostępności różnych materiałów, prawdziwe, skórzane akcesoria wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Choć cena wyrobów z naturalnej skóry jest bardzo wysoka, ich wytrzymałość, bardzo wysoka jakość oraz ponadczasowy wygląd sprawiają, że są one tego warte. Jak odróżnić prawdziwą galanterię skórzaną od syntetycznej skóry?
Naturalna skóra? Popularne oszustwo producentów
Mogłoby się wydawać, że by odróżnić skórę naturalną od sztucznej, wystarczy spojrzeć na metkę. Niestety, ze względu na skomplikowane przepisy oraz różne triki producentów, nie zawsze produkt posiadający etykietę z informacją o zawartości skóry naturalnej będzie gwarancją wysokiej jakości. Dlaczego?
Produkty określane jako skórzane często powstają ze zmielonych odpadów garbarskich, które następnie powlekane są syntetykiem. W ten sposób producenci obchodzą przepisy, ponieważ już niewielka zawartość naturalnej skóry w produkcie uprawnia ich do zamieszczenia takiej informacji na etykiecie, bez konieczności podawania danych na temat składu procentowego. W efekcie, ludzie, którzy nie są świadomi, jak wygląda naturalna skóra, często sięgają po kiepskiej jakości wyroby stworzone z odpadów oraz syntetycznych dodatków myśląc, że posiadają produkt całkowicie naturalny.
Syntetyczna skóra – jak ją rozpoznać?
Pierwszym czynnikiem alarmującym powinna być cena. Skóra sztuczna jest zwykle znacznie tańsza niż skóra naturalna, ze względu na jakość materiałów, z których został stworzony produkt. Jeśli jednak nie ma się pewności co do pochodzenia galanterii, można zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.
Przede wszystkim naturalna skóra ma niepowtarzalną teksturę oraz charakterystyczny zapach. Choć w zależności od produktu może on być mniej lub bardziej wyczuwalny, zawsze będzie bardzo podobny. Syntetyczna skóra raczej nie będzie posiadać tej oryginalnej woni – są bezzapachowe lub mają zapach tekstyliów i środków chemicznych. Warto jednak pamiętać, że producenci czasem nadają swoim produktom sztucznego aromatu naturalnej skóry.
Prawdziwa skóra jest miękka, elastyczna i bardzo delikatna. Na jej powierzchni można dostrzec różnego rodzaju żyłki, pory oraz plamki, które nie tworzą żadnych regularnych wzorów. Jeśli zaś układ tego typu elementów jest regularny, może to oznaczać, że ma się do czynienia z syntetykiem.
Sztuczna skóra ze względu na sposób wykonania nie wchłania wody i nie oddycha, w przeciwieństwie do skóry naturalnej. Test wody jest więc świetnym sposobem, by sprawdzić jakość i skład produktu. Zanim dokona się zakupu warto również dopytać producenta o dokładny skład i sposób produkcji galanterii. Jeśli nie ma nic do ukrycia, z pewnością pochwali się szczegółami.