MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Dziecko Zdrowie

Urazy dzieci i młodzieży w okresie letnim

Statystyki brutalnie pokazują, że nieumyślne wypadki i urazy wśród dzieci i młodzieży są najczęstszą przyczyną zgonów lub trwałego kalectwa. Jest to szczególnie tragiczne, ponieważ dzieci w tym wieku są z reguły w sile wieku i nie zmagają się jeszcze z żadnymi chorobami cywilizacyjnymi. Do najczęstszych incydentów należą wypadki drogowe, upadki, utonięcia, oparzenia czy niezamierzone zatrucia, uduszenia i zadławienia. Z tego względu lepiej zapobiegać wypadkom wśród dzieci poprzez podjęcie skutecznych działań.

Okazuje się, że w Polsce w różnego rodzaju wypadkach ginie rocznie aż 2300 dzieci. Jest to znacznie więcej niż zgony w wyniku ostrych i przewlekłych chorób. Do najgroźniejszych wypadków należą te komunikacyjne, przy czym dzieci giną w nich głównie jako piesi, rowerzyści oraz pasażerowie. Dość powszechnie zdarzają się również utonięcia. W Polsce co roku topi się około 100 dzieci. W sytuacji wodnych tragedii, szczególnie narażona jest młodzież, która w wieku dojrzewania skora jest do ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań.

Ryzykowne konsekwencje

Warto podkreślić, że różnego rodzaju wypadki i urazy nie kończą się tylko zgonem, ale mogą również spowodować trwałą niepełnosprawność lub kalectwo. W dalszej perspektywie wypadki mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, które będą uprzykrzać dorosłe życie. To właśnie wypadki są najczęstszą przyczyną korzystania z pomocy medycznej. Urazy wymagające hospitalizacji, rehabilitacji oraz konsultacji lekarskich sprawiają, że dzieci opuszczają szkołę oraz wymagają stałej obecności rodzica, który musi zrezygnować z pracy. Co roku w Polsce odnotowuje się ponad milion wypadków wśród dzieci, z czego aż 120 000 wymaga odbycia leczenia szpitalnego. Jednym z najczęstszych wypadków wśród niemowląt w Polsce są upadki z wysokości. Zdarza się, że niemowlaki pozostawione bez opieki staczają się z łóżka bądź stołu, gdzie zostały położone. Bywa jednak, że małe dzieci wypadają również z o wiele większych wysokości, czyli okien i balkonów wielokondygnacyjnych budynków.

Jak zapobiegać?

Jako rodzice powinniśmy uruchomić wyobraźnię i zwracać uwagę na to, jak wygląda nasze najbliższe otoczenie. W celu uchronienia dziecka przed zatruciem trzeba dobrze ograniczyć jego dostęp do leków bądź przypadkowych żrących substancji, jak proszek do prania. Tego typu rzeczy powinny być trzymane w zamkniętych szafkach. Postaraj się ocenić wyposażenie i umeblowanie mieszkania pod kątem ewentualnych wypadków i urazów. Należy zabezpieczyć wszystkie ostre kanty. Dziecięce łóżka powinny mieć specjalne zabezpieczenia chroniące przed wypadnięciem. Noże i ostre przyrządy trzymajcie schowane przed dziećmi. Na gniazdka elektryczne załóżcie specjalne nakładki oraz zadbajcie o to, żeby zabezpieczyć dom przed możliwością wypadnięcia dziecka z okna czy balkonu. Absolutnie nigdy nie zostawiaj malutkiego dziecka bez opieki na łóżku, stole czy podczas kąpieli w wannie. Na tornistrze lub ubraniach dziecka umieść odblaski tak, żeby było chronione, gdy chodzi po zmroku. Pamiętaj również o tym, że małe dzieci muszą być przewożone w specjalnym foteliku, który dodatkowo zabezpieczasz pasem bezpieczeństwa.