To, że picie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne dla naszego organizmu jest powszechnie znaną prawdą. Nasz organizm jest złożony w ok. 60 % z wody i już utrata kilku procent ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dlatego to właśnie bez jedzenia możemy przeżyć o wiele dłużej niż bez picia. Woda to życie. Oczyszcza nasz organizm z toksyn, dostarcza wartości odżywcze z pokarmów do komórek, wspomaga pracę nerek, orzeźwia, nawilża, reguluje temperaturę ciała, zapobiega chorobom serca i nadciśnieniu.
Jaką wodę wybrać do picia?
Czy w tych wszystkich dobroczynnych działaniach ma znaczenie to jaką wodę pijemy? Co lepsze – woda gazowana czy niegazowana, mineralna, smakowa, źródlana, a może zwykła „kranówka”? Czym różnią się między sobą te wody i jakie są ich właściwości. Woda mineralna pochodzi z zasobów podziemnych to tzw. woda wgłębna. Bogata w korzystne dla zdrowia minerały m.in. takie jak: wapń, magnez, żelazo, cynk. Wysokomineralizowane wody przeznaczone są przede wszystkim dla sportowców i osób aktywnych fizycznie – lepiej sięgać po nią jedynie od czasu do czasu. Takiej wody nie należy też gotować gdyż wytrąca się zbyt dużo kamienia. Z kolei woda źródlana jest delikatniejsza, zawiera mniejsze ilości minerałów, można podawać ją dzieciom i przygotowywać na jej bazie posiłki. Zobacz więcej porad na temat zdrowia na https://krem-vialise.pl/.
Czy woda gazowana jest zdrowa?
Natomiast woda gazowana – nasycona dwutlenkiem węgla – szybciej gasi pragnienie i lepiej orzeźwia ale bąbelki w niej zawarte nie działają korzystnie u osób z problemami jelitowymi czy nadciśnieniem tętniczym. Woda smakowa choć dla podniebienia bardziej kusząca zawiera niestety w swoim składzie cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy i to w niemałej ilości bo już 100 ml wody może zawierać go ok. jednej łyżeczki. Jej regularne picie może spowodować otyłość i nadwagę. Co można natomiast powiedzieć o wodzie kranowej? Często brakuje nam zaufania do wody z wodociągu. Jednak eksperci twierdzą, że woda kranowa zdecydowanie nadaje się do picia podlega bowiem ścisłym unijnym normom. Dla pewności można sprawdzać stan jakości wody w sanepidzie bądź na stronie internetowej przedsiębiorstwa wodociągowego. To jaką wodę do picia wybierzemy zależy od naszego stylu życia, stanu zdrowia, indywidualnych preferencji smakowych a także zasobności portfela. Jak widać wybór jest na tyle duży, że każdy może wybrać coś dla siebie aby codziennie odpowiednio nawodnić swój organizm.