Niezależnie od tego, czy dochodzisz do siebie po przebytym urazie lub udarze, czy też cierpisz z powodu bólu wywołanego chorobą, możesz skorzystać z elektrostymulacji mięśni. Bezbolesne zabiegi przyspieszają powrót do zdrowia i redukują dolegliwości bólowe, a fakt, że można wykonywać je samodzielnie w domu sprzyja popularności stosowania tej metody. Na czym polega elektrostymulacja mięśniowa i jakie daje efekty?
Elektrostymulacja mięśni – co to jest i na czym polega jej działanie?
Elektrostymulacja mięśniowa to rodzaj zabiegu fizykoterapeutycznego, wykorzystującego łagodne impulsy elektryczne, które naśladują działanie sygnałów pochodzących z neuronów, czyli komórek układu nerwowego. Zależnie od potrzeb prądy elektryczne celowane są w mięśnie (terapia EMS) lub nerwy (terapia TENS).
W pierwszym przypadku impulsy wywołują powtarzające się skurcze mięśniowe (podobne do tych, które powstają np. przy napinaniu bicespu). Dzięki temu dochodzi do poprawy przepływu krwi w ich obrębie, co sprzyja lepszemu ich odżywieniu. Przekłada się to na szybsze tempo regeneracji uszkodzonych włókien. Co więcej, elektrostymulacja „trenuje” mięśnie do odpowiedzi na naturalne reakcje ruchowe organizmu. To szczególnie ważne dla osób po udarze, które muszą na nowo opanować funkcje motoryczne.
Efekty elektrostymulacji wykorzystującej inną długość fali wiążą się z łagodzeniem bólu. Działanie to polega na blokowaniu receptorów bólowych przed wysyłaniem sygnałów z nerwów do mózgu.
Kiedy warto korzystać z elektrostymulacji, a kiedy jest przeciwwskazana?
Zabieg można wykonywać jako wsparcie leczenia wielu chorób i dolegliwości, takich jak m.in.:
- ból kręgosłupa,
- ból stawów,
- artretyzm,
- osłabienie siły mięśniowej,
- uszkodzenie mięśni,
- trudności z utrzymaniem moczu,
- stan po udarze.
Elektrostymulacja znalazła również zastosowanie w kosmetologii jako zabieg wyszczuplający i upiększający. Popularna jest elektrostymulacja mięśni brzucha czy pośladków, mająca na celu zmniejszenie obwodów ciała i redukcję ilości tkanki tłuszczowej. Regularnie wykonywana pomaga pozbyć się cellulitu i ujędrnić skórę.
Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów jest ciąża i zakrzepica. Nie powinny poddawać się im również osoby z rozrusznikiem serca, cierpiące na chorobę zakaźną czy ostry stan zapalny. Z elektrostymulacji nie można korzystać także przy zmianach skórnych.
Jak korzystać z zestawu do elektrostymulacji mięśniowej?
Elektrostymulacja w domu jest możliwa dzięki niewielkiemu urządzeniu, w które można zaopatrzyć się w sklepie medycznym. Poza elektrostymulatorem w skład zestawu wchodzą samoprzylepne elektrody, które należy umieścić na skórze wokół obszaru ciała poddawanego leczeniu. Elektrody łączą się z urządzeniem za pośrednictwem cienkich przewodów, które transmitują sygnały elektryczne.
Po uruchomieniu elektrostymulatora natężenie prądu stopniowo wzrasta. Pacjent zaczyna odczuwać niewielkie mrowienie przypominające ukłucia, a następnie, zależnie od rodzaju stymulacji, drgania lub kurczenie się mięśni. Pojedynczy zabieg nie powinien trawić dłużej niż 5-10 min.