MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Wyprawka do liceum
Lifestyle

Wyprawka do liceum. O czym nie można zapomnieć?

Przygotowanie szkolnej wyprawki to zadanie, w którym przez większość szkolnej przygody swojej pociechy partycypują przede wszystkim rodzice. To oni, w porozumieniu z synem lub córką, wybierają plecaki dla dziecka i inne potrzebne mu w szkole przedmioty, często korzystając z listy przygotowanej przez nauczycieli czy wychowawców. Im jednak późniejszy etap nauki, tym za akcesoria szkolne coraz bardziej odpowiada sam uczeń. Przełomowym momentem pod tym względem często bywa rozpoczęcie nauki w szkole średniej. Uczniowie liceum potrzebują zwykle nieco mniej szkolnych przyborów niż dzieci ze szkoły podstawowej, ale za to dobierają je zazwyczaj w pełni samodzielnie. O czym więc trzeba pamiętać przy kompletowaniu wyprawki do liceum?

Plecak lub torba to podstawa

Mody wśród nastolatków zmieniają się jeszcze szybciej niż trendy wśród projektantów czy grafików. Coś, co jeszcze kilka miesięcy temu chciał mieć każdy uczeń szkoły średniej, jeszcze w ciągu tego samego roku szkolnego może zupełnie odejść w niepamięć. Ta zasada dotyczy również plecaków. Dlatego najlepszym wyborem będzie postawienie na markowy przedmiot wysokiej jakości w stylizacji, która odpowiada nastolatkowi, bez uganiania się za tym, co noszą na plecach jego koledzy.

Warto postawić na przykład na plecaki Coolpack – https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-Coolpack/155. Coolpack to marka, która od lat jest obecna na rynku, a jej produkty wyróżniają się solidnym i stylowym wykonaniem. W liceum ważna jest szczególnie ta pierwsza cecha, bo bywa, że nastolatkowie nie zwracają większej uwagi na to, gdzie odkładają plecak w czasie wizyt u znajomych czy po powrocie do domu. Jeśli plecak będzie wykonany z wytrzymałych materiałów, będzie można go wyczyścić lub wyprać bez obaw o zniszczenie.

Popularną alternatywą dla plecaka w szkole średniej bywa torba na ramię (poznaj ich ofertę na https://plecaki.com.pl/). O ile młodszym dzieciom jest ona odradzana, o tyle nastolatkowie mogą sobie już na to pozwolić. W tym przypadku także warto wybrać wzmocnione modele w neutralnych kolorach – to one będą najdłużej służyć. A zawsze można je dodatkowo ozdobić, na przykład łatwymi do usunięcia naszywkami.

Solidne zeszyty

Kolejnym ważnym elementem wyprawki szkolnej do liceum są zeszyty. Na tym etapie nauki nauczyciele nie piszą już na tablicy tego, co powinno się w nich znaleźć. To od samego ucznia zależy, jak skonstruuje treść zeszytu – pod tym względem większość liceów przypomina już studia, na których samodzielnie przygotowuje się notatki. Mniejszą rolę odgrywają też już zwykle podręczniki, które są raczej podstawą do tego, co nauczyciele przekazują na lekcjach.

Ważne jest więc, by do każdego przedmiotu dobrać odpowiedni zeszyt lub nawet cały zestaw szkolny (a jak go skompletować dowiesz się z artykułu https://plecaki.com.pl/zestawy-szkolne-dla-nastolatkow-czym-roznia-sie-od-produktow-dla-dzieci). Najlepiej sprawdzają się takie z twardą okładką. Do wiodących przedmiotów w danej klasie warto wybrać zeszyty w formacie A4. Coraz popularniejsze stają się także kołozeszyty, które umożliwiają łatwiejsze notowanie wypowiedzi nauczyciela.

Pozostałe szkolne przybory

W liceum potrzeba mniej przyborów niż w podstawówce. W większości szkół średnich – poza tymi kształcącymi w kierunkach związanych ze sztuką – nie ma już lekcji plastyki czy techniki. Nie będą więc potrzebne bloki, papiery kolorowe czy kleje. Podstawą są przybory do pisania: każdy licealista powinien mieć kilka długopisów, najlepiej w różnych kolorach. Do porządkowania notatek przydadzą się też kolorowe zakreślacze.

Ważne są natomiast przybory matematyczne. To przedmiot obowiązkowy na maturze, w żadnym liceum nie ma więc pod tym względem taryfy ulgowej. Oprócz linijek i cyrkla warto przygotować również kalkulator. W liceum obliczenia bywają skomplikowane, a skoro z tego przedmiotu można korzystać na maturze, trzeba dobrze poznać jego możliwości obliczeniowe przy wyliczaniu funkcji czy rozwiązywaniu skomplikowanych równań.